9 zaručených tipů pro úspěšné kojení a snadný začátek mateřství

05.01.2019

1. Na porodu záleží.
Připravte se na svůj porod. Informujte se. Nespoléhejte se na to, že váš porod prostě nějak dopadne. Dopřejte si ten nejlepší porod pro sebe a své miminko. Počkejte na samopřisátí miminka. Přirozený porod a nepřetržitý bonding jsou důležité pro ideální začátek kojení. Z krásného porodního zážitku budete čerpat celý život a dodá vám sebedůvěru v začátcích mateřství.

2. Máte úplně dokonalé bradavky pro kojení.
Ano, vaše bradavky jsou úplně dokonalé. Je jedno, jaký mají tvar. Miminko se přisává na dvorec, ne na bradavku. Nepotřebujete žádné formovače, kloboučky, nenechte se odradit, pokud někdo jiný říká, ze vaše bradavky nemají ten správný tvar.

3. Dbejte na správné přisátí.                                                                              Při přisátí počkejte na velkou pusinku, bradavku směřujte k hornímu rtu miminka, ne doprostřed pusinky a pomozte miminku přisát se hluboko do prsu na co největší část dvorce pod bradavkou. Správně přisáté miminko je dostatečně zabořené v prsu tak, ze není vidět koutek úst. Má volný nosík a mírně zakloněnou hlavičku. Správné přisátí nebolí. Pokud cítíte bolest, neváhejte a kontaktujte co nejdříve LP.

4. Vaše mlíčko je úplně dokonalé.
Mateřské mléko nemůže být silné, slabé, hladové, přední, zadní... Mateřské mléko je dokonalé, přesně takové, jako vaše miminko potřebuje. Tvoří se podle poptávky, tzn. čím více miminko saje, tím více se ho bude tvořit. Není potřeba čekat, až se začne tvořit - kolostrum, první mlíčko, se tvoří již od 16.tt a miminku stačí, není potřeba v prvních dnech dokrmovat.

5. Respektujte potřeby svého miminka.
Miminko je stvořené k tomu, aby potřebovalo být v kontaktu se svou maminkou. Nelimitujte čas kojení, nechte své miminko kojit se tak často a tak dlouho, jak potřebuje. Nechte své miminko být s vámi v kontaktu. Společné spaní a nošení miminka v šátku či ergonomickém nosítku mu zajistí jeho fyziologické potřeby a jsou důležité pro stálý přístup miminka k prsu.

6. Nepoužívejte dudlíky a lahvičky.
Dokrm stříkačkou, lahvičky, dudlíky a později i učící hrnečky, to vše kazí techniku kojení. WHO a Unicef doporučují 6 měsíců výhradního kojení a minimálně 2 roky kojení. Dlouhodobé kojení přináší zásadní výhody pro zdraví miminka i ženy, snižuje riziko rakoviny i civilizačních nemocí u obou, zvyšuje miminku IQ. Neochuďte se o to kvůli dudlíku.

7. Poslouchejte svůj instinkt a naučte se znát svoje miminko.
Zkuste důvěřovat svému miminku a sama sobě. Neposlouchejte bezhlavě rady ostatních a důvěřujte, že vaše miminko ví nejlépe, co je pro ně nejlepší. Naslouchejte svému mateřskému instinktu, dovolte si pečovat o své miminko tak, jak cítíte, že je pro ně nejlepší. Převezměte zodpovědnost. Nedělejte něco jen proto, že se to tak má dělat. Najděte si svoji cestu, která vám i miminku bude vyhovovat.

8. Dopřejte si klidné šestinedělí.
Zůstaňte co nejvíce času v posteli. Kojte, tulte se - ideálně kůži na kůži, bříško na bříško, odpočívejte, spěte a mazlete se. Poznávejte svoje miminko. Užívejte si, jak je krásné. Regenerujte a dopřejte si čas sladit se svým miminkem. Poproste o pomoc, ať nemusíte vařit a uklízet a máte opravdu čas jen sama na sebe a na svůj malý zázrak.

9. Pamatujte na to, co je opravdu důležité.
Těhotenství je kouzelný čas, váš porod se blíží a vy už se určitě nemůžete dočkat, až své miminko budete držet v náručí. Zkuste se během příprav na porod a nakupování výbavičky zastavit a zklidnit. Zkuste se obrátit více sama do sebe, komunikujte se svým miminkem. A pamatujte, to nejlepší z výbavičky, co pro své miminko můžete přichystat je jemný příchod na svět     (s tím vám můžou pomoci naše úžasné kurzy Hypnoporodu www.jemnezrozeni.cz), hladký rozjezd kojení (všechny důležité informace o kojení a seznam LP najdete na www.mamila.sk) a hlavně hodně LÁSKY.


Krásný den a pohodové těhotenství přeje Simona - dula, laktační poradkyně a lektorka Hypnoporodu. www.spokojenamama.webnode.czhttps://www.facebook.com/spokojenamama.webnode.cz/